KOMENTARZE DOPISANE PRZEZ: HerbatnickHerbatnick

Posty:3
Dotyczy: Biały kruk
Wysłany: 2021-09-21 12:16:44

Mokra i zziębnięta, przesycona brudem, alkoholem, mrokiem i beznadzieją - mocna powieść Andrzeja Stasiuka.

Opowieść o kumplach, którzy zrobili sobie wypad w góry i wplątali się przez przypadek czy głupotę jednego z nich w sytuację bez wyjścia.

Mróz, wilgoć, smród i pijackie wyziewy. Ucieczka przed sprawiedliwością. Oraz wspomnienia z młodości. Wszystko to buduje dosyć ciężki klimat tej książki.

Ale szczerze mówiąc za powieściami Stasiuka nie przepadam. Uwielbiam jego eseje, opowiadania, ostatnio odkryłem sztuki dramatyczne.

A powieści mimo że teoretycznie są dobrze napisane i nawet wciągające - jakoś jaj nie urywają.

Ale warto je znać - choćby po to, by poodszukiwać motywy i obrazy obecne w całej twórczości tego naprawdę dobrego pisarza.
Herbatnick

Posty:3
Dotyczy: Valis
Wysłany: 2021-09-21 12:07:19

Pierwsza część Trylogii Valisa autorstwa Philipa K. Dicka.

Książka wciągająca, choć niełatwa. Wymagająca pewnego zacięcia filozoficzno-teologicznego połączonego z zamiłowaniem do tzw. herezji i nieszablonowym myśleniem o rzeczach ostatecznych.

To nie jest zwykła powieść science fiction - może w ogóle nie jest to s-f. Bardziej theological fiction, jeśli już.

Udało mi się ją przeczytać dopiero za drugim podejściem. Pierwsze było na studiach około 20 lat temu. Wtedy nie skończyłem, widocznie byłem zbyt głupi lub zbyt mało wytrwały.

Teraz wkręciłem się jak cholera i połknąłem Valisa oraz całą resztę trylogii właściwie raz po razie.

Naprawdę polecam.
Herbatnick

Posty:3
Dotyczy: Osiołkiem
Wysłany: 2021-06-14 22:50:58

Dobra książka, jak zresztą zwykle u Stasiuka - szczególnie gdy chodzi wcale nie o jego powieści, ale rozważania dotyczące życia, drogi, podróży, ruchu w kierunku wiecznie uciekającego horyzontu.

Dobra również dla mnie osobiście, bo to także książka o fascynacji motoryzacją. U mnie ta fascynacja zaczyna się właśnie teraz. Późno, bo po czterdziestce. Do tej pory ani mnie ziębiła, ani grzała. A tu dostał stary chłop turbo diesla i się zabujał.

I podobnie bohater Stasiuka (sam Stasiuk?), choć od dziecka jarał się autami, naprawdę poczuł klimat raczej już w tzw. dojrzałym wieku męskim.

Dobrze opisana podróż na krańce świata. Zwykle realistyczna, czasem odjechana, niekiedy lekko ocierająca się o fantastykę lub senne majaczenia. Warto poświęcić trochę czasu i przeczytać.